Veliki znanstveni izazovi postanka i razvoja svemira
Ima li nekoga da još nije čuo za akademika Vladimira Paara? Nakon današnjeg predavanja koje je trajalo puna dva sata, cijeli Daruvar zna tko je on. Očekivalo se da će prostorija biti puna, ali da će zanimanje biti baš toliko veliko, to nitko nije predvidio.
Utorak, 22. ožujka 2011. u 10:52 sati 10 dana astronomije 2011
Zanimanje građana grada Daruvara bilo je takvo da su ljudi stajali i u hodniku, a oni koji nisu došli na vrijeme ostali su i bez stajaćih mjesta u hodniku ispred dvorane. Još jednom su Daruvarčani pokazali da imaju izuzetno zanimanje za događanja iz znanosti u svojemu gradu. A Vladimir Paar ih nije razočarao, baš kao niti prošle godine.
Večeras mu nije trebao čak niti laptop i projektor, bio je vrlo slikovit kako to samo on može biti i prisutne je majstorski vodio od "trenutka nula" do budućnosti svemira. Sebe ne smatram nekakvim velikim znalcem astrofizike, no puno toga mi ispočetka nije bilo jasno, baš kao i mnogima u dvorani, ali malo po malo, Vladimir Paar nas je "uvukao" u skrivene tajne, od početka Velikog Praska, proletjeli smo svijetom atoma, elektrona, neutrona, osjetili energije, zamislili jaku i slabu nuklearnu silu, pretvarali se iz lakših u teže elemente i obratno, iskakali iz jedne teorije u drugu, pa treću, ulijetali u Sunce, izlijetali u središta galaksija, vrtjeli se oko crnih rupa, osluškivali mikrovalno zračenje, ma ukratko, dva smo sata živjeli u vrtoglavom svijetu astrofizike, astronomije, znanosti i svijetu s toliko dimenzija da ih nismo mogli pojmiti. Rado bih vam opisao što nam je akademik Paar sve ispričao, no bilo je toliko toga da zaista ni uz najbolju volju ne mogu to dočarati.
